Krediye ihtiyaç olduğunda ona yetecek notun da olması lazım. Kredi notu, hayatın her yerinde; araç kiralarken, ticari ilişkiler kurarken, senetle beyaz eşya alırken, GSM operatörlerinden taksitle cep telefonu alırken, sigorta yaptırırken bile ‘FİNANSAL KARNE’miz olan kredi notumuza bakılır. Şimdi gelelim krediyi erken kapatmanın detaylarına… Gerçekten avantajlı mı, gerekli mi gereksiz mi, bir zararı var mı ya da kredi notunu nasıl etkiliyor?

Öncelikle, krediyi erken ödemek ile gününde ödemek arasında kredi notunu etkilemesi açısından bir fark  yok. Örneğin, her ayın 10’u ve 15’i arasında kredi ödenmesi gerekiyorsa, ayın 9’unda ödeme yapılması ile 14’ünde ödeme yapılmasının kredi notuna pozitif etkisi yok, zamanında ödenmesi yeter.

Öte yandan, krediyi erken kapatmakla ilgili ‘kredi notunu yükseltir’ gibi bir genel kanı var ancak sanıldığının aksine direkt yükseltme etkisi göstermez ancak dolaylı yoldan olumlu etki eder. Krediyi erken ödemek çok büyük bir avantaj sağlamaz ancak geç ödemek de olumlu sonuçlar doğurmayacağı için erken ödemek dolaylı olarak faydalıdır. Kredi borcunu erken kapattığında, bankalar

-Gününden önce ödeme yapıldığında, ‘gününde ödeme yapılmış’ gibi olumlu görür.

-İnternet bankacılığı, bankamatikler ve SMS yoluyla da kredi vermek için kampanyalar sunar.

-Birçok banka mobil servisleri ile anında hazır kredi limiti seçeneği sunar.

-İkinci bir kredi alımı için kredi limitini de artırabilirler.

-Ödenecek tutara bir indirim de uygulanır.

Yalnız bu noktada kredinin alındığı dönem ile kapatılacağı dönem arasında faiz farkı önemine dikkat edilmesi gerekiyor.

Eğer düşük faiz ile kredi alınmış ve bu kredi kapatılmak istendiği zaman faizler yükselmişse; faizin büyük bir kısmını zaten ödendiği için krediyi kapatmak mantıklı bir tercih olmayabilir. Kredi çekildikten sonra eğer üzerinden uzun zaman geçmeden erken kredi kapatma işlemi yapılırsa; bu durumda maddi açıdan kar edilebilir.

Öte yandan Monay para uzmanları, toplu para bulunması durumunda, ilk kapatılması gereken  borcun, günümüz koşullarına göre faizi yüksek kalan borçlar olmasını tavsiye eder.

İstisnai Durumlar da Var

... Yazının devamına ve Kredi Okuryazarlık Haftası hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Kurucumuz Özlem Denizmen Kredi Okuryazarlık Haftası Açılış konuşmasındaydı, konuşmanın videosu için tıkla.

 

Tasarruf ederek para biriktirmek önemli ve bunun için MONAY yanında! 


MONAY uygulamasını App Store’dan indirmek için tıklayın → Para Biriktirme Uygulaması

MONAY uygulamasını Play Store’dan indirmek için tıklayın → Para Biriktirme Uygulaması

Paylaş: