Dolar Kuru Nedir?

Ekonomik terimler içinde "kur", yabancı para birimlerinin ulusal para birimi cinsinden ne kadar değer taşıdığını belirtir. "Dolar kuru" terimi, spesifik olarak bir ülkenin yerel para biriminin Amerikan doları (USD) karşısındaki değerini temsil eder. Başka bir deyişle, dolar kuru, yerel paranın Amerikan doları karşısında ne kadar güçlü ya da zayıf olduğunu gösterir.

Bretton Woods Anlaşması ile dolar altına dönüşebilen tek para birimi olarak kabul edilmeye başlanır ve 1945'te doların global ekonomideki dominasyonunun başlangıcını işaret eder. Bu anlaşma ile döviz ürünleri dolara endekslenmiş ve doların altına endekslenmesi sağlanmıştır.

Dolar Kuru Neye Göre Değişir?

Döviz kurlarını etkileyen başlıca unsurlar arasında FED kararları, IMF politikaları, uluslararası ticaret dengesi, cari açık, para birimine olan arz-talep, enflasyon oranları ve yurt içi/yurt dışı faiz oranları yer alır. Eğer bir ülke, ithalatı için ödediği miktarı, ihracattan elde ettiği gelirle karşılayamıyorsa cari açık meydana gelir. Bu durum, döviz kurlarında artışa yol açabilir.

FED ve Dolar Kuru

FED, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1913'te kurulmuş bir merkez bankası sistemidir. 1930'lu yıllardaki Büyük Buhran sonrasında FED'in yetkileri artırılmış, daha otonom bir yapıya kavuşturulmuştur.

FED’in başlıca görevleri; piyasa likiditesini sağlamak, kredi oranlarını ayarlamak ve güvenilir bankacılık ilkelerini benimsemektir. FED'in alacağı kararlar, Amerika'nın para politikasını doğrudan etkiler. Dolayısıyla, döviz ürünlerinin dolara endekslenmiş olması, FED'in kararlarının küresel piyasalar üzerinde derin etkiler yaratmasına neden olur.1971'de doların devalüasyona uğraması ile Bretton Woods sistemi çöküşe geçti ve Amerika Başkanı Nixon'un Bretton Woods Anlaşması'nı iptal etmesiyle birlikte, global ekonomide karşılıksız dolar basımına başlandı. Bu, tüketim ekonomisinin gereksinimlerini karşılamak için atılmış bir adım olarak görülür.

Dolar kuru, çok yönlü etkenlere bağlı olarak değişir. Hem tarihsel anlaşmalar hem de günümüzdeki ekonomik göstergeler, doların değerini şekillendiren faktörler arasındadır. Yatırımcılar ve ekonomi takipçileri için bu dinamikleri anlamak, döviz piyasalarındaki hareketleri daha iyi öngörmek adına kritik bir öneme sahiptir.

Dolar kurunun neden değiştiğini açıkladık, şimdi Monay mobil uygulamasını indirerek finansal okuryazarlığınızı geliştirirken kendinize yol arkaşı edinebiirsiniz. Monay, içerisinde barındırdığı yapay zekası ve "Para biriktirme", "Harcama zaaflarınızı kontrol etme", "Yatırım yapma" gibi konularda sohbet tabanlı, etkileşimli yolculukları ile seni bilinçlendirir. Ön ödemeli Monay Kart'ın nakit iade (cashback) özelliği ile ihtiyaçlarınız için harcarken kazanabilirsiniz.

Monay Uygulamasını Ücretsiz Olarak İndirmek İçin Tıklayın

Paylaş:
Monay Uygulamasını İndir